Gymnastika je soubor tělesných cvičení, jehož cílem je všestranný rozvoj lidského těla a udržení zdatnosti a celkové dobré výkonnosti. V užším slova smyslu se termín gymnastika používá pro označení sportovních disciplín, jejichž společným znakem je důraz na čistotu provedení silově či koordinačně náročných tělesných prvků. V nejužším slova smyslu se někdy zaměňuje za sportovní gymnastiku, jedno z řady soutěžních gymnastických odvětví.
Breakdance, také známý jako breaking nebo b-boying, je bezkontaktní, akrobatický druh tance street dance. Tanečník se nazývá b-boy, tanečnice b-girl. Vyvinul se mezi afro-americkou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku a v Los Angeles na začátku 70. let. Breakdance je populární hlavně u mládeže.
Break dance se skládá z následujících tanečních prvků:
Okolo roku 1986 byly prvky a pohyby tohoto streetového stylu velmi jednoduché. Kroky jako Wap, Running Man (Snap), Rogger Rabbit nebo Robocop byly velmi oblíbené a byly přesně tím, co dokázal zvládnout každý.
Nicméně dnes je Hip-hop (New Style) mnohem vyvinutější a složitější. Hip-hop (New Style) přichází ze všech stran, tanečníci si přizpůsobili Popping nebo Electric Boogie a vytvořili si vlastní pohyby. Přebírají prvky z bojových umění, reggae, lockingu a dalších stylů street dance.
Hip-hop (New Style) je hodně o individualitě, jedinečnosti a charakteristice tanečníka. Vývoj Hip-hop Dance byl snad nejvíce ovlivněn New Jack Swing Music.
Litefeet ( je označován jako tanec neworského metra) je novodobý energický taneční styl, který je velmi populární. Vznikl v roce 2006 ve čtvrti Harlem v New Yorku. Jeho tvůrce je Chrybaby Cozie, ke kterému se brzy přidal i Swiss aka Mr.Youtube.
Litefeet vychází z Hip Hopu, má ovšem své charakteristické rysy i taneční pohyby. Jde o tanec plný footworku, rychlých, ale plynulých skoků, a stylových pohybů vrchní části těla vložených do energické hudby. Prvním litefeetovým krokem byl „chicken noodle soup“, poté se přidal dnes pro Litefeet charakteristický krok „tone whop“. Mezi další základní kroky patří „harlem shake“, „bad one“, „aunt jackie“, „rev-up“, „lock-in“, atd.
Rozmach tohoto streetového stylu se datuje kolem roku 1989 a 1990. Největší vliv na vývoj New Jack Swingu, nebo jak se také říká v ČR "Hypu", měly taneční videoklipy Bobby Browna, Bell Biv Devoe, Heavy D a zejména M.C. Hammera. Spousta mladých tanečníků z celého světa se pak pokoušela tyto hvězdy napodobovat a vymýšlet si nové kreace a kroky této nové formy street dance. Objevily se první tanečně laděné TV show, jako např. v roce 1989 "Dada LMD" či "Dance, dance, dance".
Brzy se pak v národní TV v USA objevil street dancový pořad "Dance Koshien", určený pro středoškoláky. Tento pořad velmi ovlivnil spoustu mladých lidí, kteří se začali tanci, především street dance, aktivně věnovat.
Je forma pouličního tance pocházející z Los Angeles. Krump se dá charakterizovat jako vysoce energický, expresivní a emotivní tance plný dynamických pohybů a bojového vyjádření. Název K.R.U.M.P je odvozen od počátečních písmen slov Kingdom Radically Uplifted Mighty Praise, která vystihuje jeho podstatu. Zakladateli tohoto stylu jsou Tight Eyez a Big Mijo.
Krump dává mnoha lidem víru a naději v lepší život. Tanečník krumpu je schopen skrze svůj tanec uvolnit různé druhy emocí a vzteku.
Je taneční a hudební styl, který se zrodil na Jamajce. Původně se tance dancehall řadil mezi „ social dances“ a měl upevňovat vztahy ve společnosti. Jednotlivé kroky spadaly pod konkrétní choreografie k různým příležitostem. Až dnešní doba pouměnila jejich funkci a dancehall se stal hlavně tancem pro zábavu. Styl má neuvěřitelný sexuální náboj. Mezi první jamajské umělce, kteří svůj tanec ukázali světu, patří bezesporu Elephant man.
Počátky House Dance bychom hledali hluboko v 80. letech na východním pobřeží USA, ovšem největší rozkvět tento hip-hopový styl zažil až o něco později v chicagských a newyorských klubech, a proto někdy bývá za místo vzniku House Dance považováno právě Chicago. Zajímavostí je, že samotný tanec vznikl dřív než charakteristická hudba, na kterou se dnes tancuje. Tanečníci totiž původně čerpali především z afrických a latinsko-amerických tanců, na jejichž základě celý styl stojí. (nutno dodat, že bychom i v současnosti našli společné rysy s těmito tanci). Nicméně od 8. dekády minulého století uteklo hodně vody, a tak měl i tento styl možnost čerpat z jiných, paralelně se vyvíjejících tanců, jako step, jazz nebo moderna. Poté co se hudba ustálila na své typické podobě s rychlým rytmem, se začal House Dance podobat čím dál tím více tomu, jak ho známe dnes.
A jakou podobu má House dnes?
Jako každý streetový styl má i House Dance svůj "základní princip" (typický pohyb těla), kterým se naprosto odlišuje od ostatních - tímto principem je uvolněný pohyb horní poloviny těla. Tancuje se především nohama a tělem, přičemž ruce povětšinou jen dotváří uvolněné provedení jednotlivých kroků, které se obvykle tancují v rychlém tempu, a tak je celý tanec postaven na jakémsi skrytém kontrastu (na jedné straně rychlé tempo, na straně druhé uvolněný projev)
Tři základní techniky: jacking, footwork, lofting.
Nebo voguing je tanec, který vznikl v Harlemských gay klubech a byl inspirován časopisem Vogue. Tanečníci napodobovali pohyby a pózy modelek. Veřejnosti jej představila Madonna ve videoklipu "Vogue" (1990). Dnes se vrátil do hlavního proudu pozornosti díky taneční skupině Vogue Evolution. Tato skupina se prezentovala s tímto tanečním stylem ve čtvrté řadě taneční soutěže America Dance Crew na televizi MTV.
Je úzce spjat s funk a disko érou. Charakteristická je pro něj role tanečnice či tanečníka, která je nejlépe popsatelná slovem „diva“ či „star“. Styl je založen na ženskosti, eleganci a ladnosti, přičemž osobitost s originalitou jsou neodmyslitelnou součástí. Velký důraz je kladen na přesné vyjádření hudby (zpěv, trubky, činely, beaty ad.). Ve wackingu lze nalézt i vlivy tradičnějších tanečních stylů, např. jazz a latinu.
Tento styl vznikl v období funkové éry o něco později než locking. Je založený na kontrakci svalů – takzvaný „pop“. Popping byl inspirován postavičkami z animovaných seriálů, roboty či loutkami a využívá izolace a pohyby, které působí nepřirozeným dojmem. V současnosti se popping tancuje nejen na funkovou hudbu a od doby svého vzniku se neustále se vyvíjí a mění.
Jedná se o funky style tvořený tanečními prvky jako např. lock, points, scooby doos… Je založený na přesných tanečních pohybech, které jsou ukončeny buď vtipnou pózou, nebo tzv. zmrzlou dobou – lock, point, hand slaps či jiným pohybem charakteristický pro locking. Používají se různá gesta, pantomima, hrají se vtipné scénky…
Locking byl vytvořen Donem Campbellem v losangeleských klubech počátkem roku 1970.
Cíl tohoto tanečního stylu?
Je pobavit diváka a to nejen tancem samotným, ale i vizáží tanečníka.Tento styl se dá nejlépe popsat jako hravý tanec s přehnanými gesty a zřetelnými nevšedními rychlými pohyby, prokládanými krátkými pauzami, které jsou pro tento styl charakteristické.